
Na Lubelskim Festiwalu Nauki
13 września uczniowie klas starszych z naszej szkoły wyjechali do Lublina, aby wziąć udział w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki. Jego główny cel to promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Ogrody Nauki”.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta i trasy podziemnej. Piękne makiety i tajemnicze piwnice stanowiły doskonałe tło dla opowieści o historii miasta.
Następnie uczniowie udali się do budynku Uniwersytetu Medycznego, gdzie wzięli udział w projekcie pod tytułem: Co należy wiedzieć o kleszczach? Miał on formę warsztatów. Jego celem było przedstawienie miejsc występowania kleszczy w środowisku. Omówione zostały sytuacje, w jakich mogą one przedostać się na nasze ciało i które części są najbardziej narażone. Wskazano, jak im zapobiegać. Przedstawiono także kroki postępowania w sytuacji ukłucia przez kleszcza. Omówiono również rodzaj chorób, które mogą wystąpić. Dodatkowo projekt zawierał informacje o chorobach wywoływanych przez kleszcze, a także praktyczne elementy, jak nauka usuwania kleszczy z powierzchni skóry. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli na zmniejszenie liczby sytuacji, w których może dojść do kontaktu z kleszczem oraz zapamiętanie właściwych czynności, które trzeba podjąć w celu redukcji zachorowań na choroby wywołane przez kleszcze
Drugi projekt został przygotowany przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego temat brzmiał: Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na pogodę i klimat? Zanieczyszczenia powietrza to jeden z głównych problemów w ostatnich latach. Część zanieczyszczeń unoszących się do atmosfery ma pochodzenie naturalne, np. wybuchy wulkanów, samoistne pożary lasów i stepów, pyłki roślin i grzybów. Niestety, większość zanieczyszczeń powietrza ma źródła antropogeniczne, co oznacza, że są one związane bezpośrednio z działalnością człowieka. Szkodliwe substancje unoszące się w atmosferze mają ogromny wpływ na pogodę i klimat kuli ziemskiej, powodując m.in. powstawanie smogu, kwaśnych deszczy, efektu cieplarnianego.
Wyjazd do Lublina był dla uczniów pouczającą lekcją.