Ogólnopolski projekt "Lekki Tornister"

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w ogólnopolskim projekcie "Lekki Tornister". Dotyczy on profilaktyki chorób układu ruchu wśród najmłodszych. Skierowany on jest do dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Jego głównym celem jest rozpowszechnienie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości. Działania w tym projekcie są skierowane na rzecz prostych i zadowolonych kręgosłupów. Akcja ta obejmuje uczniów klasy zerowej oraz drugiej i trzeciej ; trwa od połowy lutego do połowy marca.

10 przykazań Lekkiego Tornistra

1. Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.

2. Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

3. Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.

4. W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

5. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.

6. Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.

7. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.

8. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.

9. Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

10. Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.