Warsztaty Edukacyjne 2021

Pod koniec października uczniowie klasy ósmej zakwalifikowali się do projektu „Warsztaty Edukacyjne 2021” organizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A. Warunkiem przystąpienia do tego projektu było wykonanie plakatu na temat gazu ziemnego.

Na początku listopada uczestnicy projektu otrzymali zestaw do budowy modeli molekularnych w walizce, w skład którego weszły:

• zestaw do budowy modeli związków chemicznych nieorganicznych i alifatycznych zawierający elementy umożliwiające tworzenie molekuł z atomów: wodoru, atomów chloru, atomów tlenu, atomów azotu, atomów węgla (2 typy hybrydyzacji), a także atomów siarki i fosforu, (5 sztuk)
  • zestaw do budowy modeli związków chemicznych organicznych i aromatycznych oraz nieorganicznych, zawierający elementy umożliwiające tworzenie molekuł z atomów: wodoru, atomów chloru, atomów tlenu (2 typy hybrydyzacji), atomów azotu (2 typy hybrydyzacji), atomów węgla (2 typy hybrydyzacji), a także atomów siarki (3 typy hybrydyzacji), fosforu, bromu i jodu oraz atomów metalu, (5 sztuk); zestaw do przeprowadzenia m.in. 2 prostych eksperymentów w ramach warsztatów (w formie stacjonarnej lub zdalnej).

Ponadto uczniowie otrzymali eleganckie notesy, dostęp do filmów przedstawiających przebieg doświadczeń obejmujących zagadnienia zgodne z zakresem podstawy programowej nauczania chemii i fizyki w szkole podstawowej oraz profilem działalności GAZ-SYSTEM S.A. W zestawie znajdowały się również pomoce dydaktyczne do samodzielnego przeprowadzenia wybranych doświadczeń, karty pracy, formularze quizu dla uczniów oraz trzy pary bezprzewodowych słuchawek.

Uczniowie z uwagą obejrzeli filmy z pokazem doświadczeń a następnie sami wykonali niektóre z nich. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w quizie. Trzej najlepsi otrzymali w nagrodę bezprzewodowe słuchawki.

Wszyscy dobrze się bawili a przy okazji zdobyli wiele przydatnych informacji na temat gazu ziemnego, jego zastosowania i właściwości oraz sposobów transportu i przesyłania .