23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… a przede wszystkim czytelnicy. To największe wydarzenie tego typu na świecie, obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie. Przypomina nam również o tym, że nie wszyscy mają swobodny dostęp do książek a zatem i do nauki.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dla uczczenia tego święta, biblioteka szkolna poleca ciekawostki o książkach:

- Książka naj…

https://view.genial.ly/5e9c37aab65e370dac7ce380/interactive-image-ciekawostki-ksiazkowefbclid=IwAR2lBLHlJc1DHQVfgIGWo8tvRh4kbU9dTOH6aof5GTeURV4SE_4bNiXDX

- spektakl na podstawie baśni K. Makuszyńskiego pt. „Krawiec Niteczka

https://silesiadzieci.pl/wydarzenie/8355/zobacz-spektakl-krawiec-niteczka-wideo