Po raz dziesiąty graliśmy w szachy

 

To niewątpliwie największa szachowa impreza naszego regionu. W pierwszą sobotę ferii odbył się w naszej szkole Zimowy Turniej Szachowy dla Dzieci. Imprezę zorganizowaliśmy już po raz 10!

 Jak co roku turniej ściągnął do naszej szkoły gości z bardzo odległych miejsc. W szranki o laur zwycięzcy stanęli szachiści z Warszawy, Kielc, Międzyrzeca Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego czy Lublina. Ogromny wysiłek promocyjny w poprzednich latach sprawił, że coraz więcej jest też dzieci grających w szachy z naszego terenu – gminy i powiatu.

- To pokazuje, że nasz pomysł sprzed dziesięciu lat, by w w naszej małej wiejskiej szkole zorganizować zawody szachowe był strzałem w dziesiątkę – mówi Sławomir Seredyn, dyrektor SP w Osinach i organizator turnieju. – Z dumą patrzę jak nasza impreza rozrasta się, a jej sława wybiega daleko poza województwo.

Przez te wszystkie lata w Osinach zagrali młodzi szachiści z np. Gdańska, Łodzi, Warszawy, Radomia czy nawet z Ukrainy.

- Od dwóch, trzech lat przyjmujemy w pierwszej kolejności dzieci z naszego regionu – podkreśla nasz dyrektor Sławomir Seredyn – To cieszy, bo chcemy, by nasze żyrzyńskie dzieci miały możliwość sprawdzenia się i wygrania atrakcyjnych nagród. Dla przyjezdnych miejsc jest niewiele.

W tym roku na starcie zawodów stanęło 102 zawodników. Po pasjonującej walce w ostatniej partii zwycięstwo odniósł Wiktor Kukawski Z Gambitu Międzyrzec Podlaski, który pokonał Jerzego Rzeńcę z Victorii Komplexbudu Kielce. Trzecia była Patrycja Majczyna, klubowa koleżanka Wiktora. Sporą niespodziankę odnotowaliśmy w kategorii chłopców do lat 10. Tu zwyciężył uczeń SP nr 6 w Puławach Jakub Woźniak, który w tyle zostawił faworytów i był najlepszym zawodnikiem z naszego regionu. Kategorię dziewcząt do lat 10 wygrała – tu bez niespodzianki Monika Borowik z LKSZ Lublin, aktualna wicemistrzyni Polski zarówno w szachach szybkich jak i klasycznych oraz wielokrotna uczestniczka mistrzostw świata i Europy w swojej kategorii wiekowej. Najlepszym zawodnikiem z Gminy Żyrzyn został Tymoteusz Grobel, a z naszej szkoły Piotr Kopiński – uczeń klasy VI.

- Gratuluję szkole tej imprezy – mówi wójt gminy Żyrzyn Andrzej Bujek. – To cieszy, że dzieci zamiast grać na komputerach grają w szachy.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki, a zwycięzcy puchary i nagrody rzeczowe, które ufundowane zostały przez sponsorów turnieju. Głównymi byli: Materne Polska, MPWiK Wodociągi Puławskie, bank PKO BP, SM Ryki oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, oddział w Rembelszczyźnie.  

Zdjęcia w galerii: