Klasy IV - VI na Festiwalu Nauki

Dnia 18 września uczniowie klas IV – VI wzięli udział w XV edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczne hasło festiwalu brzmiało „Człowiek inspiracją nauki”. Celem tej imprezy jest upowszechnianie nauki w społeczeństwie, w szczególności wśród młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch projektach, które odbyły się na Politechnice Lubelskiej.

Pierwszy projekt miał miejsce na Wydziale Budownictwa i Architektury. Była to prezentacja wizualizacji projektu studenckiego przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy mieli możliwość odbycia wirtualnego spaceru po projekcie skrzyżowania.

Drugi projekt odbył się na Wydziale Inżynierii Środowiska. „Co piszczy w osadzie czynnym, czyli badania mikroskopowe z przymrużeniem oka”.

W ramach tego projektu uczniowie zapoznali się z najważniejszymi grupami organizmów wskaźnikowych, takich jak orzęski, wrotki, ameby, wiciowce, które wspomagają oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach.

Obejrzeli również  preparat z tymi organizmami pod mikroskopem.

Kolejnym punktem wycieczki była Lubelska Trasa Podziemna.  Lubelskie Podziemia to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Uczniowie odbyli spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi.

Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina.

Wyjazd do Lublina dostarczył wielu miłych wrażeń.