Podsumowanie konkursu szopenowskiego

W niedzielne popołudnie - 16 maja – podsumowaliśmy organizowany przez naszą szkołę konkurs szopenowski dla uczniów szkół z terenu gminy Żyrzyn.  Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu wysłuchali niezwykłego koncertu w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Chopinie i jego twórczości, rozwijanie wrażliwości i kreatywności u dzieci i młodzieży przez wykonywanie prac plastycznych oraz tworzenie tekstów poetyckich inspirowanych kompozycjami Chopina. Konkurs został przeprowadzony w dniach od 21 kwietnia do 7 maja 2010 r.

Konkurs wiedzy polegał na napisaniu testu sprawdzającego znajomość życia i twórczości Fryderyka Chopina. Zmierzyło się w nim 42 uczniów – 20 w kategorii wiekowej 7-10 lat oraz 22 w kategorii 11 – 16 lat. Zwycięzcą kategorii 7-10 lat została Magdalena Wasiak ze SP w Żyrzynie, która zgromadziła komplet 12 pkt. Drugie miejsce przypadło w udziale również uczennicy SP w Żyrzynie – Dominice Cieśli. Zdobyła ona 11.5 pkt. Na miejscu trzecim uplasował się Jakub Nowacki z SP w Osinach, który zgromadził 11 pkt.

W kategorii 11-16 lat dwa pierwsze miejsca przypadły w udziale uczennicom Gimnazjum w Żyrzynie. Zwyciężyła Anna Gęca, która zdobyła 21,5 pkt. z 25 możliwych. Tuż za nią – na II miejscu uplasowała się Aleksandra Chachaj (20,5 pkt.) Trzecie miejsce zajęła Agata Wiejak z SP w Osinach, która zgromadziła 20 pkt.

Jurorzy podkreślili wysoki poziom konkursu i bardzo dobre przygotowanie szczególnie najmłodszych uczestników konkursu. O zwycięstwie w kategorii 7-10 lat decydowały ułamki punktów, co świadczy o dobrym przygotowaniu uczestników konkursu.

Z kolei konkurs plastyczny polegał na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką malarską zainspirowanej muzyką Chopina. Dopuszczono też portrety Fryderyka Chopina.

Na konkurs napłynęło 64 prace.

W kategorii 7-10 lat – I miejsce przyznano Weronice Gałek z SP w Żyrzynie

II lokatę zajęła praca Renata Zdun z SP w Osinach.

Na trzecim miejscu uplasowała się Magdalena Wasiak z SP w Żyrzynie.

W kategorii 11-16 lat:

I miejsce  - Agata Wiejak z SP w Osinach

II miejsce   - Ola Walaszek z Gimnazjum w Żyrzynie

III miejsce  - Paweł Zawisza z SP w Żyrzynie.

Niestety,  nie udało się rozstrzygnąć konkursu poetyckiego, który polegał na samodzielnym napisaniu utworu poetyckiego o tematyce związanej z życiem i twórczością Fryderyka Chopina.

W związku z tym, że na konkurs napłynęły tylko 4 wiersze, z których dwa okazały się plagiatami, jurorzy postanowili nie przyznać żadnej nagrody.

Po uroczystości wręczenia nagród uczestnikom konkursu zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Agaty Nowakowskiej - Gumieli i Tomasza Gumieli, artystów, którzy są laureatami licznych konkursów fortepianowych, pianistycznych oraz kameralnych a obecnie uczą grać na fortepianie studentów Akademii Muzycznej. Zebrani wysłuchali kilkunastu utworów słynnego kompozytora, nagradzając gromkimi brawami niezwykłe ich wykonania.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za udział i czas poświęcony na poznanie i zgłębianie wiedzy o F. Chopinie. Jesteśmy przekonani, że czas ten nie został zmarnowany i przyniesie w przyszłości stokrotne owoce.

Więcej zdjęć w Galerii: